RAMAZAN'DA 4 ŞEYİ ÇOĞALTIN 07.Haziran.2018

 


Diyanet İşleri Eski Başkan Yardımcısı Necmettin Nursaçan, "Ramazan'da tevbe ve tevhidi arttırın, Cennet'i isteyin, Cehennem'den kaçının" dedi.

 

Diyanet İşleri Eski Başkan Yardımcısı ve TV Programcısı Necmettin Nursaçan Esenler Belediyesi tarafından Dörtyol Meydanı'nda düzenlenen Gönül Sohbetleri programına katıldı. Nursaçan, “Tevbe-i İstiğfar ve önemi” konusunda kendisini dinlemeye gelenleri bilgilendirdi.


TEVBE VE TEVHİDİ ARTTIRIN

 

Konuşmasına bir Hadis-i Şerif’le başlayan Nursaçan, şunları söyledi:

 

 

“Peygamberimiz ‘Ramazan'da 4 şeyi çoğaltın. İkisiyle Allah’ı hoşnut edersiniz, diğer ikisinden de zaten geri kalamazsınız. Allah’ı hoşnut edeceğiniz iki şeyden birisi tövbedir. Peygamber Efendimiz istiğfarı çoğaltın diyor. Biz de şu mübarek günlerde bol bol tövbe etmeliyiz. Elin kiri su ile sabunla çıkar, ruhun kiri ise tövbe ve istiğfar ile çıkar."

 

Kuran-ı Kerim’deki büyük surelerden birinin adının da Tövbe olduğuna dikkat çeken Nursaçan, Yunus Emre’nin “Kalanlara selam olsun” ve “Tövbeye gel tövbeye” şiirlerini okuyarak istiğfarın önemine vurgu yaptı.


CENNET'İ İSTE, CEHENNEM'DEN KAÇIN


 

Dikkat edilmesi gereken noktalardan birisinin de tevhidi çoğaltmak olduğunu söyleyen Nursaçan, "Peygamber Efendimiz 'Çocuklarınızın dili dönmeye başlayınca onlara 'La ilahe illallah' demeyi öğretin, ölüm döşeğindeki birisine de 'La ilahe illallah', dedirtiniz.' demiştir. Ramazan'da çoğaltmanız gereken diğer iki şey ise, Cennet'i istemek ve Cehennem'den kaçınmaktır" sözleriyle sohbetine son verdi.


RAMAZAN