Çevre Günü 08.Ekim.2013

5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ

1972 yılında İsveç’in Stockholm kentinde yapılan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansında alınan bir kararla, 5 Haziran günü Dünya Çevre Günü olarak kabul edildi. Haziran ayının ikinci haftası ile başlayan haftayı, çeşitli etkinliklerimizle Çevre Koruma Haftası olarak kutlamaktayız. 

Sanayileşme ve kentlerdeki nüfus yoğunlukları, çevre sorunlarının artmasına sebep olmuştur. Bütün ülkelerin ortak sorunu haline gelen çevre kirlenmesi, günümüzde insan sağlığını tehdit eder boyutlara ulaşmıştır. 

Çevre kirlenmesini, insanın doğaya verdiği zarar olarak da tanımlayabiliriz. Doğanın korunması ve tahribatının engellenmesi zorunludur. Gelecek nesillere iyi bir çevre bırakmak için kirlenmeleri mutlaka önlemek, yeşil alanları ve hayvanları koruyup çoğaltmak gerekir. Bilinçsizce sağa sola attığımız plastik ürünlerin doğada 400 yıl kadar çürümeden kalabildiğini söylersek, karşı karşıya kaldığımız tehlikenin boyutlarını biraz olsun anlayabiliriz. Çevrenin kirlenmesini önlemek için üzerimize düşen görevleri mutlaka yapmalıyız.

Ayrıca Esenler İlçemizde artık geleneksel hale gelen Bahar Temizliği şenlikleri vatandaşlarımızın da katılımı ile her yıl büyük bir coşku ile kutlanmaktadır. 
Her mahalleye tek tek girilip dip köşe temizliği yapılarak, süpürülmedik, yıkanmadık bir alan bırakılmamakta, tüm boş arsalar temizlenmektedir.

 

Çevre Günü